Цикленето на паркет
или дюшеме е процес, при който с професионална техника се премахва горният слой на подовата настилка, за да бъдат отстранени всякакви видове замърсявания, неравности, вдлъбнатини и драскотини от повърхността му.
В миналото паркетът се циклеше ръчно със специални рендета, но този метод беше много трудоемък и времеотнемащ. С развитието на технологиите обаче, се появиха различни машини за циклене (шлайфане), които значително намалиха времето за обработка и подобриха качеството на услугата.
Първата стъпка е да изберете правилната професионална техника за циклене. Препоръчваме използването на техника на Lagler, тъй като те са проектирани да извършват услугата максимално обезпрашено и с високо качество.
След като сте решили да реставрирате дървена подова настилка и сте избрали компания и техника за целта, следва да изчистите помещението от всички мебели, така че подът да е напълно празен.
Втората стъпка – Грубо циклене (шлайфане)
Тази стъпка включва премахване на първия слой (стар лак, боя или безир), поставен върху подовата настилка с шкурки с абразивност 40 в случаите когато настилката не е покрита с блажна боя или безир, а когато е с абразивност 16, 24 или 36, в зависимост колко устойчиво е самото покритие. Целта е да се достигне чисто дърво, като се премахнат старият лак и замърсяванията.
Трета стъпка – Шлайфане
Цикленето продължава с шкурка с абразивност 60 или 80, в този важен момент ако е необходимо фугите между паркетините се фугират със смола примесена с трици, като след като напълно изсъхне остатъкът от фугиращата смес се премахва с шкурка с абразивност 80. След което се използва шкурка с абразивност 100 за постигане на по-гладък резултат и изчистване на несъвършенствата. Един от препоръчаните начини е да не се прескача повече от един номер шкурка при обработването на дървени подове, за да се избегнат неравномерности в пода, които рефлектират светлината по различен начин.
Четвърта стъпка – Фино шлайфане или "Подготовка за лак"
Тази стъпка не е задължителна, но е препоръчителна. Използват се специални дискови машини за подготовка на пода за лакиране. По време на процеса се използват шкурки с абразивност 120 или 150, за да се премахнат дори и най-малките неравности, които на допир не се усещат, но светлината може да ги покаже.
Пета стъпка – Лакиране или омасляване
Това е последната стъпка от целият процес - паркетът или дюшемето се завършват и защитават от наранявания, износвания, зацапвания и влага. Има два основни метода за това - лакиране и омасляване. Лакът се поставя минимум с два слоя, а за по-добра защита се препоръчва трети слой. При омасляването има разлика, тъй като маслата проникват дълбоко в дървото придават му по-естествен вид и го предпазват от влага.
Всеки етап от цикленето на паркета е крачка към възстановяване на блясъка и красотата на вашите подове. С правилните техники и инструменти, вашият дом или бизнес пространство могат да претърпят вълнуващо преображение, което ще впечатли всеки, който ги посети.
Сега, когато разбирате важността и етапите на процеса на циклене на паркета, имате необходимата информация, за да вземете правилните решения за грижата за вашите подове. Позволете на професионалистите да възстановят блясъка на вашите подове и да ви дадат уютното и елегантно пространство, което заслужавате.